KWIATY
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 1 
 : Grudzień 23, 2023, 16:32:25 
Zaczęty przez Dana - Nowe: wysłane przez Dana
https://cms-v1-files.superszkolna.pl/sites/299/wiadomosci/423970/fotos/orign/boze_narodzenie.gif

 2 
 : Grudzień 16, 2023, 09:18:29 
Zaczęty przez Dana - Nowe: wysłane przez Dana
Miodownik
Ciasto miodownik to pyszne kruche ciasto na bazie miodu, przełożone kremem budyniowym oraz kajmakowym. Jest idealne nie tylko na Święta, a do tego długo zachowuje świeżość.

- sprawdzony przepis
- wspaniałe ciasto na świąteczny stół
- bardzo dokładny opis wykonania krok po kroku


Czas przygotowania: 1 dzień
Czas pieczenia blatów łącznie: 45 minut
Liczba porcji: 2500 g ciasta - forma 24 x 24 cm

Kaloryczność kcal: 360 w 100 g
Dieta: wegetariańska

Składniki na kruche blaty miodowe

około 3 szklanki mąki pszennej tortowej - 480 g
około pół szklanki cukru pudru - 80 g
około 2 pełne łyżki miodu naturalnego - 60 g
1 kostka masła - 200 g
3 żółtka średnich jajek
1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
szczypta soli
Składniki na krem budyniowy

3 szklanki mleka - 750 ml
około pół szklanki cukru drobnego - 130 g
kostka masła - 200 g
2 budynie śmietankowe bez cukru - 2 x 35 - 40 g
Składniki na krem kajmakowy

około 3/5 szklanki kajmaku (masa korówkowa) - 250 g + kajmak do dekoracji
pełna szklanka śmietanki 30% i 36 % (pół na pół) - 280 g
małe opakowanie mascarpone - 250 g
Ciasto miodownik
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Masło na krem budyniowy wyjmij wcześniej z lodówki. Masło użyte do zrobienia kremu budyniowego musi być idealnie miękkie.

Forma do pieczenia: blaszka o wymiarach około 24 x 24 cm lub większa.
Pieczenie blatów miodowych: 170 stopni; środkowa półka z opcją pieczenia góra/dół lub 160 stopni z termoobiegiem
Czas pieczenia każdego blatu: do 15 minut

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Przed szykowaniem ciasta polecam przeczytać najpierw cały przepis, by móc odpowiednio przygotować wszystkie składniki oraz zdecydować co i kiedy robić.


Miodownik przepis
Na samym początku ugotuj budyń do masy budyniowej. Będzie on potrzebował kilku godzin, by naturalnie przestygnąć na blacie kuchennym. Pamiętaj też o tym, by wyjąć na blat całą kostkę masła - 200 gramów. Masło również potrzebuje kilku godzin, by naturalnie zmiękło.

Do rondelka wlej dwie szklanki mleka (najlepiej pełnotłustego) oraz wsyp pół szklanki cukru. Do trzeciej szklanki mleka wsyp dwa opakowania proszku budyniowego o smaku waniliowym lub śmietankowym. Mają to być dwa budynie bez cukru o wadze 35 - 40 gramów na jedną saszetkę.

Mleko z cukrem doprowadź do wrzenia. Zmniejsz moc palnika do minimum i wlej dobrze wymieszany proszek budyniowy z mlekiem. Od razu zacznij mieszać budyń. Możesz trochę zwiększyć moc palnika. Budyń mieszaj krótko, ale energicznie. Powinien się ponownie zagotować i zgęstnieć. Nie mieszaj go też za długo. Tylko tyle, by otrzymać odpowiednią konsystencję.

Budyń odstaw do przestudzenia, przykrywając go wcześniej kawałkiem folii (ja używam do tego woreczków śniadaniowych). Absolutnie nie odkładaj go do lodówki. Zarówno budyń, jak i masło powinny mieć tę samą temperaturę. Budyń powinien się naturalnie przestudzić.


Kostka masła naturalnie mięknie do masy budyniowej a obok studzi się ugotowany budyń. Pora zatem na szykowanie blatów miodowych.
Do miodownika piekę ciasto kruche z miodem, więc w jednej misce umieszczam: około 3 szklanki mąki pszennej tortowej, czyli 480 gramów mąki przesianej z 1 płaską łyżeczką sody oczyszczonej; 3 żółtka średnich jajek; około pół szklanki cukru pudru, czyli 80 gramów cukru; roztopione i przestudzone 200 gramów masła; około 2 pełne łyżki miodu naturalnego, czyli 60 gramów miodu; szczypta soli. Całość wymieszaj a następnie wyrób na gładkie, lepiące ciasto. Kulę ciasta zawiń w przezroczystą folię spożywczą i odłóż do lodówki na godzinę.

Możesz też od razu podzielić ciasto na trzy równe kawałki i z każdego uformować kulkę. Każdą kulkę ciasta osobno zawijasz w folię i chłodzisz w lodówce. Jeśli chcesz pominąć chłodzenie ciasta w lodówce, to musisz dodać do składników zimne masło pokrojone w kostkę i wyrabiać ciasto przy pomocy miksera z hakami.


Dno formy o wymiarach np. 24 x 24 cm wyłóż papierem do pieczenia. 1/3 schłodzonego ciasta podziel nożem na cienkie plastry i wyłóż nimi blaszkę od środka. Całość możesz jeszcze uklepać np. spodem dużej łyżki. Formę z pierwszym blatem pod ciasto miodownik umieść w piekarniku nagrzanym do 170 stopni. Wybierz środkową półkę z grzaniem góra/dół. Blat piecz w ten sposób do 15 minut.

Upieczony blat możesz od razu wyjąć z piekarnika. Nie wyłączaj piekarnika. Blat na początku będzie bardzo miękki i podatny na łamanie, więc odepnij ostrożnie boki formy i wysuń ciasto razem z papierem do pieczenia na bok. Możesz też (jeśli masz większą wprawę i ciasto lekko przestygło) sam upieczony blat przesunąć np. na cienką i dużą deskę lub też na sztywną i prostokątną matę/ podkładkę pod talerze.

Używając tej samej formy (w razie potrzeby z nowym arkuszem papieru do pieczenia) szykuj drugi blat ciasta. Wszystko powtarzaj tak samo jak z pierwszym blatem. W ten sposób upiecz wszystkie trzy blaty. Trzeciego blatu możesz nie wyjmować już z formy.

Porada: Blaty pod ciasto miodowe można sobie też upiec dzień przed szykowaniem masy budyniowej i kremu kajmakowego. Wystarczy ułożyć je jeden na drugim (każdy jednak chociaż na osobnym arkuszu papieru do wypieków) i całkiem przestudzone zawinąć w torbę. Przechowujesz je wówczas w temperaturze pokojowej do następnego dnia.

Jak tylko budyń całkowicie przestygnie a kostka masła zmięknie, możesz zacząć szykować krem budyniowy. Do niedużej, ale wysokiej miski przełóż miękkie masło. Ubijaj je mikserem na najwyższych obrotach, aż zrobi się puszyste i jasne. Bardzo ważne jest to, by cierpliwie ubijać masło czekając na właściwą konsystencję.
Napuszone masło przekładam do większego naczynia. Stopniowo, łyżka po łyżce dodaję całkowicie przestudzony budyń. Po każdej łyżce miksuję masę do całkowitego jej połączenia. Uważam, by nie ubijać kremu za długo. Gotowy krem budyniowy można od razu wyłożyć na pierwszy blat miodowy. Masa budyniowa nie jest jeszcze sztywna. Dopiero po schłodzeniu w lodówce, masło zawarte w kremie stężeje. Wówczas krem budyniowy będzie można kroić nożem.

Zanim jednak wyłożysz krem budyniowy, polecam w boki formy wpuścić paski papieru do pieczenia. Dla wygody warto w kilku miejscach posmarować wewnętrzne boki formy odrobiną masła, by pergamin się do nich przykleił i nie odstawał do środka.


Na warstwę kremu budyniowego wyłóż drugi blat miodowy. Jest on dość kruchy, więc zrób to bardzo ostrożnie. Jeśli pęknie, to nic się nie martw. Po ułożeniu na kremie i przykryciu go bitą śmietaną nic nie będzie widać. Nie przeszkadza to też przy późniejszym krojeniu ciasta.
Pozostało jeszcze wyłożenie na ciasto drugiego kremu z bitej śmietany i kajmaku. W wysokim naczyniu umieść pełną szklankę śmietanki 30% i 36 % (pół na pół). Będzie to około 280 gramów śmietanki kremówki. Dołóż również 250 gramów serka mascarpone (małe opakowanie). Całość miksuj przez około 20 sekund, by połączyć śmietankę z serkiem. Dodaj jeszcze około 3/5 szklanki kajmaku (masa korówkowa), czyli 250 gramów słodkiej i gęstej masy. Naczynie z kremem ze śmietanki i mascarpone i masą krówkową umieścić na 20 minut w zamrażalniku. Możesz też w zamrażalniku umieścić mieszadła miksera.

Po tym czasie pojemnik wyjmij z zamrażalnika. Całość natychmiast zacznij ubijać mikserem na najwyższych obrotach. Swoją masę ubijam nie dłużej niż dwie minuty. Gotowy krem śmietankowo kajmakowy rozłóż na drugim blacie miodowym. Możesz zostawić odrobinę masy (dwie łyżki), by użyć jej do wysmarowania trzeciego blatu.

Na wyrównaną warstwę kremu z kajakiem wyłóż trzeci kruchy blat miodowy. Aby uzyskać trochę więcej kremu oraz by był on ciemniejszy, do resztek kremu z pojemnika dołożyłam kilka łyżek samego kajmaku i taką mieszankę rozsmarowałam po powierzchni trzeciego blatu. Miodownik przykryłam od góry folią i umieściłam w lodówce do całkowitego schłodzenia i stężenia wszystkich warstw.

Miodownik powinien spędzić w lodówce minimum jedną noc, by można go było kroić i podawać. Najlepszy będzie jednak po 2-3 dniach. Wówczas kruche ciasto miodowe zrobi się idealnie miękkie. Ciasto miodownik można przed podaniem dowolnie dekorować. Bardzo ładnie wyglądają różne cukrowe posypki lub też łuszczone orzechy: pekan lub włoskie. W klimacie świątecznym można też wyłożyć na każdy kawałek miodownika po jednym pierniczku.

 3 
 : Wrzesień 16, 2023, 13:45:48 
Zaczęty przez Dana - Nowe: wysłane przez Dana
TU

 4 
 : Wrzesień 16, 2023, 13:41:17 
Zaczęty przez Dana - Nowe: wysłane przez Dana

TU

 5 
 : Wrzesień 16, 2023, 11:56:06 
Zaczęty przez Dana - Nowe: wysłane przez Dana

 6 
 : Lipiec 17, 2022, 18:25:43 
Zaczęty przez BarbaraWo - Nowe: wysłane przez Dana
<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=476&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FHandmade2023%2Fvideos%2F364305352514252%2F&show_text=false&width=317&t=0" width="317" height="476" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="true" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share" allowFullScreen="true"></iframe>

 7 
 : Maj 03, 2022, 20:10:20 
Zaczęty przez Dana - Nowe: wysłane przez Dana



 8 
 : Listopad 15, 2021, 21:52:17 
Zaczęty przez Dana - Nowe: wysłane przez Dana

 9 
 : Listopad 15, 2021, 21:51:41 
Zaczęty przez Dana - Nowe: wysłane przez Dana
https://imgupload.pl/images/2021/11/15/IMG20210913134736.md.jpg

 10 
 : Listopad 15, 2021, 21:48:21 
Zaczęty przez Dana - Nowe: wysłane przez Dana
https://zapodaj.net/2dbbf3c5e8c39.jpg.html

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

skandynawistyka stworz neder-live nome naprawiacze